Android 15’le birlikte telefon kapalıyken konum takibi yapılabilinecek
Android 15’le birlikte telefon kapalıyken konum takibi yapılabilinecek
  • Mart 18, 2024

Android 15 ile birlikte kaybolmanın ve çalınmanın önüne geçilecek

Android 15, kullanıcıların telefonları kapalı olsa bile konumlarını izleyebilmelerini sağlayacak bir özellikle geliyor. Bu, özellikle telefonunuzu kaybettiğinizde veya çalındığında büyük bir güvenlik artışı sağlayabilir. Google’ın “Find My Device” ağı, bu yeni özelliği destekleyecek ve kullanıcıların telefonlarının son bilinen konumunu görmelerine olanak tanıyacak.

google konum

Farklı cihaz üzerinden Googleye veri gönderecek

Yeni Powered Off Finder API sayesinde, uyumlu cihazlar kapalı olduklarında bile izlenebilecek. Bu sistem, telefonun Bluetooth kontrolcüsünün, telefon kapalı olsa bile çalışmasına izin veren özel donanım desteği gerektiriyor. Bu, telefonun Bluetooth kontrolcüsünün, cihaz kapalıyken bile diğer Android cihazlarına Bluetooth işaretleri göndermesini sağlayacak. Alıcı cihazlar, cihazın konumunu şifreleyecek ve Google’ın sunucusuna iletecek, böylece cihazın sahibi telefonun nerede olduğunu görebilecek.

google konum

Bu özellik için Apple ile Google işbirliği yapması gerekiyor

Bu özellik, özellikle Google Pixel 9 serisi gibi belirli donanımlara sahip cihazlarda kullanılabilir olacak. Ancak, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun da bu API’yi destekleyebileceği belirtiliyor. Bu, Google’ın daha önce duyurduğu ve “bu yaz daha sonra” kullanıma sunulacağını söylediği bir özellik. Ancak, istenmeyen konum izlemesinin çözülmesi için Google ve Apple’ın işbirliği yapması gerektiği için özelliğin yayınlanması ertelendi.

google konum

Google gizlilik ve güvenlik açıklarını kapatmaya çalışıyor

Android 15’in bu yeni özelliği, kullanıcıların telefonlarını daha iyi korumalarına ve kayıp veya çalıntı durumlarında daha hızlı hareket etmelerine olanak tanıyacak. Bu, hem kişisel güvenlik hem de cihaz güvenliği açısından önemli bir adım olarak görülüyor. Ancak, bu tür bir izlemenin gizlilik ve güvenlik konuları üzerindeki etkileri de dikkate alınmalıdır. Kullanıcıların, bu özellikleri kullanırken kişisel verilerinin korunması konusunda bilinçli olmaları önemlidir.

Age Of Empires Mobile Ne Zaman Çıkacak ?

 

  Chery Mart 2024 mart ayı fiyatları belli oldu