Ekran Kartı Isınmasına Kesin Çözüm : Undervolt!
Ekran Kartı Isınmasına Kesin Çözüm : Undervolt!
  • Şubat 21, 2024

Undervolt nedir?

Undervolt nasıl yapılır?

Undevolting nedir

Ekran Kartı Isınmasına Kesin Çözüm

Bilgisayar oyunları oynarken ya da grafik yoğun işlemler gerçekleştirirken ekran kartlarının ısınması oldukça yaygın bir sorundur. Ekran kartlarının aşırı ısınması performansı düşürebilir, hatta donanımın ömrünü kısaltabilir. Bu yazıda, ekran kartı ısınma sorununu anlatacağım ve bu sorunu çözmek için en kesin ve zararsız yöntem olan Undervolting işlemini anlatacağım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR !  Realme GT 6: Kapsamlı Bir İnceleme

Undervolting, tipik olarak bir bilgisayarın işlemcisi veya diğer bileşenleri için standart voltajdan daha düşük bir voltaj kullanarak çalıştırılması işlemidir. Bu, bileşenlerin enerji tüketimini düşürerek daha düşük sıcaklıklarda çalışmalarını ve daha az güç harcamalarını sağlar. Undervolting Overclock gibi voltaj artırma olmağı için bilgisayarınıza zarar verme durumu yoktur. Ayrıca bilmeseniz bile bu basit yolları izleyerek sizde bilgisayarınızın sıcaklığını 60-70 derece aralığında tam yükte bile tutabilirsiniz. En önemlisi performans kaybı yaşamadan bu işlemi yapacağız.

 

Undervolting nasıl yapılır?

ilk olarak MSI Afterburner programını indirip kuruyoruz. Kullanıcı ara yüzünden ayarlara gidip – Kullanıcı ara yüzü sekmesinden kullanıcı ara yüzünü  MSI gaming Z Afterburner Skin By Derex Design seçeneğini seçiyoruz. Uygula seçeneğini seçip tamam diyoruz.

1Msı Afterburner ekranının sol üstünde OC olarak görünen simgeye tıklıyoruz ve MSI Overclocking Scanner seçeneği geliyor. Gelen ekran ‘Scan’ seçeneğine tıkılıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz. Bu aşamada sanki Overclock yapıyormuş gibi gözükebilir aslında program ekran kartını belirli seviye çalıştırarak bir grafik çıkarıyor bu grafik optimum Mhz ve voltaj grafiği olarak karşımıza çıkıyor. işlem bittikten sonra ana ekrandaki Mhz voltaj grafiğini resimde belirttiğim noktadan açıyoruz.

2

3Bu grafikte Mhz nin artık düz gitmeye başladığı noktayı baz alıp ondan sonraki noktaları aynı hizaya getireceğiz. Bu grafide 1025mV 2700 Mhz noktasını baz alacağım sonraki noktaları aynı hizaya getireceğiz. Bunu yaparken Sıft ile belirlediğimiz kutucuk ve sağını seçiyoruz. Cltrl + Sıft + Caps Lock basarak hepsini aynı hizaya getiriyoruz.  Önemli nokta; bu hizalamayı yukarı doğru çekmiyoruz  bu overclock işlemi olup bilgisayarın donanım parçasına zarar verebilir.

 

5

 

Bu ekranı kapatmadan Msı Afterbuner arayüzüne dönüp ana ekranda görünen profil kısmına geliyoruz kaydet butonuna basıyoruz. Kayıt butonuna bastıktan 1,2,3,4,5 şeklinde kırmızı şekilde yanıp sönecek 1. seçeneği seçip tekrar kayıt butonuna basıyoruz ve yanıp sönme durumu gidiyor profil kaydetmiş oluyoruz oluyoruz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR !  Apple HomePod 2 ve HomePod Mini Türkiye’de satışa sunuldu

6

Profil kaydı yaptıktan sonra 1. profili seçip yukarda bulunan ‘tik’ işaretine tıklıyoruz ve yaptığımız ayarlar 1.profilde kaydedilmiş ve aktif hale gelmiş oluyor.

 

Bu yapılan işlem reset atıldığında profil devre dışı kalır bu yüzden ısınan oyun olduğunda veya kullanmak istediğinizde her defasında Msı Afterburneri açıp profili aktif etmemiz gerekecek. Eğer tatmin edici bir sıcaklık düşmesi yoksa bir miktar daha düşük bir noktadan seçerek deneyiniz. Bunu yaparken mümkün olduğunca az düşün ve sistemi deneyin ve optimum ayarı belirleyin. Eğer çok düşerseniz bilgisayar kendini resetleyecek ve eski haline dönecektir. Bu resetlediği nokta durmanız gereken noktadır. Bilgisayarım resetledi zarar görmüş müdür? seklinde bir düşünceye kapılmayın yazının başında belirttiğim gibi Undervolting Overclock gibi riskli bir işlem değildir.

7

Eğer ısınan bir durum yok veya bu undevolt yapılmış profili kullanmak istemiyorsanız belirttiğim seçenekten eski default ayarlarına dönüş yapabilirsiniz.

 

Adsiz 1

Adsiz 2 1

Uygulamada problem yaşarsanız  yorumlara yazabilirsiniz.