Avrupa’da Elektrikli Araç Satışları Düştü
Avrupa’da Elektrikli Araç Satışları Düştü
  • Nisan 19, 2024

Avrupa’da Elektrikli Araç Satışları Düştü

Avrupa’da Elektrikli Araç Satışlarındaki Düşüş

Mart Ayında Elektrikli Araç Satışlarındaki Azalma

Avrupa otomobil pazarında dikkat çeken bir değişim yaşanıyor. Mart ayında, elektrikli araç satışlarındaki düşüş, genel otomobil satışlarındaki düşüşten daha fazla oldu. Bu durum, elektrikli araçların pazar payında bir kayba yol açtı.

Hibrit Otomobillerin Yükselişi

Buna karşın, hibrit otomobiller satışlarını arttıran tek yakıt türü olarak öne çıktı. Hibrit otomobil satışları %12,6 artış göstererek %29 pazar payına ulaştı. Fişli hibrit araçlar ise bu artışı yakalayamadı ve satışları %6,5 düşerek %7,1 pazar payı elde etti.

Avrupa’da Elektrikli Araç Satışlarındaki Düşüş

İçten Yanmalı Modellerin Durumu

İçten yanmalı modeller de düşüşten nasibini aldı. Benzinli araç satışları %10,2, dizel satışları ise %18,5 düşerek kan kaybetmeye devam etti.

Elektrikli Araç Satışlarındaki Düşüşün Nedenleri

Elektrikli araç satışlarındaki bu düşüşün arkasında yatan nedenlerden biri, Avrupa’da elektrikli araçlara yönelik teşviklerin bazı ülkelerde azaltılması veya kaldırılması olarak görülüyor. Ancak, elektrikli araçlardaki fiyat düşüşü devam ediyor. Artan menzil değerleri ve gelişen şarj altyapılarıyla birlikte, satışların tekrar artmaya başlaması bekleniyor.

Volkswagen’in Durumu

Volkswagen’in elektrikli otomobillerinin Avrupa pazarındaki satışları, müşterilerin yeniden benzinli araçları tercih etmeye başlamasıyla, yılın ilk çeyreğinde yaklaşık olarak %25 oranında azalma gösterdi.

Avrupa Otomobil Pazarının Genel Durumu

Avrupa Birliği (AB) pazarında yeni otomobil satışı, mart ayında geçen yılın aynı ayına göre %5,2 azalarak 1 milyon 31 bin 875 adede geriledi. Elektrikli otomobillerde büyük düşüş yaşanırken, hibrit otomobiller pazarın %29’unu oluşturdu.

 

  Tekken 8 Serinin son oyunu oyun severlerin beğenisine sunuldu