Elon Musk bu kez yapay zekaya el attı Grok çıkıyor!
Elon Musk bu kez yapay zekaya el attı Grok çıkıyor!
  • Mart 11, 2024

Elon Musk’ ChatGPT rakibi olarak çıkarıyor!

Grok, Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI tarafından geliştirilen ve  yapay zeka sohbet robotu olan Grok, sorulara zekice ve mizah anlayışıyla yanıt verme, diğer yapay zeka sistemlerinin reddettiği soruları yanıtlama, normal mod ile eğlenceli mod arasında geçiş yapabilme gibi özelliklere sahip.

Grok’un X platformu üzerinden dünyaya doğrudan erişim sağlayabilme yeteneği de bulunmaktadır. Grok, Kasım 2023’te belirli kullanıcılar için önizlemeye sunulmuş ve bu hafta tüm dünyaya açılması planlanmaktadır. Grok’un web sitesine giriş yaptıktan sonra, kullanıcılar X hesaplarına oturum açmalı ve erken erişim programına başvurmalıdır. Bu başvuru süreci, X Premium+ aboneliği gerektirir ve sadece doğrulanmış kullanıcılara açıktır. Grok’un arkasındaki motor, Grok-1 adlı, xAI’nin dört ayda geliştirdiği öncü bir büyük dil modelidir. Grok-1, GSM8k, MMLU, HumanEval ve MATH gibi standart makine öğrenimi kriterlerinde yüksek performans göstererek, matematik ve mantık yeteneklerini kullanabilmektedir.

Açık kaynak kodu ile yayınlanacak

Elon Musk attığı tweet ile Grok’un açık kaynak kodu ile geleceğini ilan etti.Grok, aynı zamanda Python kodu tamamlama, şiir yazma, grafik çizme gibi yaratıcı görevleri de yapabilmektedir.  Grok, kullanıcılarına faydalı ve eğlenceli bir deneyim sunmayı, araştırma ve inovasyona katkıda bulunmayı ve yapay zeka alanında yeni bir yaklaşım sergilemeyi amaçlamaktadır.

Grok

 

 

230.000 TL’lik bilgisayar MSI TITAN 18 HX

  Yeni Hyundai Tucson Türkiye’de Satışa Sunuldu! İşte Fiyatı ve Özellikleri