iOS 18 güncellemesi ile iPhone’lara yapay zeka (AI) özellikleri geliyor
iOS 18 güncellemesi ile iPhone’lara yapay zeka (AI) özellikleri geliyor
  • Nisan 29, 2024

iOS 18 güncellemesi ile iPhone’lara yapay zeka (AI) özellikleri geliyoriOS 18 güncellemesi ile iPhone’lara yapay zeka (AI) özellikleri geliyor

Apple, iOS 18 güncellemesi ile iPhone’lara yapay zeka (AI) özellikleri getiriyor. Bloomberg’in Mark Gurman’ın Power On bültenine göre, Apple, 10 Haziran’da Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) tanıtılacak iOS 18 öncesinde büyük güncellemeler yapmayı planlıyor. AI, şirketin iPhone satışlarını artırmak için ana planlarından biri olarak öne çıkıyor.

iOS 18 güncellemesi ile iPhone’lara yapay zeka (AI) özellikleri geliyor

iOS 18 ve OpenAI İşbirliği

iOS 18’in Yapay Zeka Özellikleri, OpenAI tarafından desteklenebilir. Apple’ın yapay zeka ortakları arayışında olması, iOS 18’deki her yapay zeka özelliğinin cihazda çalışmayacağı anlamına geliyor. Chatbot özellikleri gibi bazı özellikler bulut kullanımını gerektirebilirkenAI düzenleme özellikleri gibi diğer özellikler cihazda yerel olarak çalıştırılabilir.

Tim Cook ve AI Destekli Özellikler:

Apple CEO’su Tim Cook, yapay zeka üzerine odaklanan iOS 18’de AI destekli özelliklerin çekirdek uygulamalar ve üretkenlik araçları boyunca devrim yaratacağını belirtti. ÖzetlemeApple Music’te çalma listesi oluşturma ve Siri’nin işlevselliğini geliştirme gibi görevlerde AI destekli özellikleri bekleyebiliriz.

iOS 18 güncellemesi ile iPhone’lara yapay zeka (AI) özellikleri geliyor

iPhone’da Yerel Olarak Çalışan AI

Tom’s Guide’a göre, iOS 18’in yapay zeka özellikleri, rakiplerinin aksine bulutta değil, iPhone’da çalışacak. Apple, Microsoft Copilot veya Google Gemini’deki benzeri generatif AI hizmetlerini içeren bir güncelleme ile yerel olarak çalışan büyük bir dil modeli kullanacak. Apple’ın her zaman gizlilik bilincine sahip olması ve buluta potansiyel olarak hassas verilerin büyük miktarlarını gönderme riskleri, alternatif çözümleri keşfetmelerine yol açtı. Bu, M4 gibi gelişmiş AI kapasiteli çipler sayesinde bir telefon ekranını analiz edebilen Ferret-UI gibi yeni AI modellerini içerir.

  2024 Steam Yaz İndirimleri: Büyük Fırsatlar ve Büyük İndirimler 

Apple ve OpenAI Görüşmeleri

MacRumors’a göre, Apple, iOS 18’deki yapay zeka özelliklerini desteklemek için OpenAI ile teknoloji kullanımı hakkında tekrar görüşmeler yapıyor. Apple, yılın başlarında OpenAI ile görüşmeler yapmış, ancak bu görüşmelerden bir sonuç çıkmamıştı. Şimdi Apple ve OpenAI, olası bir anlaşmanın şartları ve Apple’ın OpenAI özelliklerini nasıl kullanabileceği hakkında konuşuyor. Apple, Google ile de Google’ın Gemini AI’sını lisanslama konusunda görüşmeler yapıyor. Apple henüz nihai bir karara varmadı ve Gurman, şirketin hem Google hem de OpenAI ile ortaklık kurabileceğini veya tamamen başka bir sağlayıcı seçebileceğini öne sürüyor.