İtalya’dan Amazon’a Rekor Ceza
İtalya’dan Amazon’a Rekor Ceza
  • Nisan 25, 2024

İtalya’dan Amazon’a Rekor Cezaimages 17

İtalya’nın rekabet kurumu, Amazon’a 1.2 milyar dolar tutarında bir ceza verdi. Bu karar, Amazon’un kendi lojistik hizmeti olan Fulfilment by Amazon (FBA) programını pazar hakimiyetini kötüye kullanarak teşvik ettiği gerekçesiyle alındı.

Amazon’un Pazar Hakimiyeti ve Rekabet Kuralları

İtalyan regülatörüne göre, şirketlerin Amazon’da Prime etiketiyle ürün satmak ve Black Friday gibi önemli satış etkinliklerine katılmak için FBA hizmetini kullanmaları gerekiyordu. Bu durum, FBA dışında kendi lojistik hizmetlerini yöneten satıcıların dezavantajlı duruma düşmesine yol açtı.

Amazon’un Savunması ve Temyiz Süreciamazon spn 22da91c9

Amazon, bu karara “kesinlikle katılmadığını” ve kararı temyize götüreceğini belirtti. Şirket, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) ürünlerini çevrimiçi ve çevrimdışı birçok kanal üzerinden satabileceklerini, Amazon’un sadece bu seçeneklerden biri olduğunu ifade etti.

Önceki Cezalar ve Düzenleyici Adımlar

Bu ceza, İtalya’da Amazon’a birkaç hafta içinde verilen ikinci büyük cezaydı. Daha önce, Amazon ve Apple, Beats kulaklık satışlarını belirli perakendecilere sınırlayarak rekabeti engelledikleri gerekçesiyle toplamda 228 milyon dolar ceza almıştı. Her iki şirket de bu cezalara itiraz edeceklerini duyurdu.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR !  OnePlus Pad 2 çıkış tarihi ve ayrıntıları belli olmaya başladı