Kripto Para Yasası TBMM Görüşmeleri Başladı
Kripto Para Yasası TBMM Görüşmeleri Başladı
  • Mayıs 16, 2024

Kripto Para Yasası TBMM Görüşmeleri BaşladıKripto Para Yasası TBMM Görüşmeleri Başladı

Ankara, Türkiye – TBMM, kripto para birimleri ve dijital varlıkların düzenlenmesine yönelik yeni bir yasa tasarısını görüşmeye başladı. AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler’in sunumuyla meclise taşınan tasarı, kripto varlıkların tanımını yaparak, bu alanda faaliyet gösteren kuruluşların ve bireylerin denetlenmesini amaçlıyor.

Yasa Tasarısının Getirdiği YeniliklerKripto Para Yasası TBMM Görüşmeleri Başladı

Tasarı, kripto varlıkları “dağıtık defter teknolojisi veya benzeri yöntemler kullanılarak oluşturulan ve dijital ağlar üzerinden dağıtılan, değer ifade eden ve sanal ortamda saklanan varlıklar” olarak tanımlıyor. Ayrıca, kripto para ve dijital yatırım işlemlerinde faaliyet gösterecek kurumların Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) tarafından lisanslanması ve denetlenmesi gerekecek.

Yabancı Borsaların Durumu ve YaptırımlarKripto Para Yasası TBMM Görüşmeleri Başladı

Yasa tasarısı, yabancı kripto para borsalarının Türkiye’de faaliyet göstermesini yasaklamayı öngörüyor. İzinsiz faaliyet yürüten birey ve kuruluşlara yönelik cezai yaptırımlar da artırılıyor. İzinsiz faaliyetlerde bulunanlara 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası verilmesi gündemde.

Teknolojik Değerlendirme ve Raporlama

TÜBİTAK, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının sistem ve teknolojik altyapılarının denetiminden sorumlu olacak. Yeni ihraçlar için TÜBİTAK’tan rapor alınması zorunlu hale getirilecek.

Geçiş Süreci ve Mevcut Kuruluşların Durumu

Mevcut faaliyet gösteren kuruluşlara belirli bir geçiş süreci tanınacak. Bu süre zarfında, faaliyetlerine devam etmek isteyen kuruluşların SPK’ya başvurması veya faaliyetlerini sonlandırarak tasfiye kararı alması gerekecek.

Kamuoyunun Tepkisi ve Beklentiler

Kripto para kullanıcıları ve yatırımcıları, yasa tasarısının getireceği düzenlemeleri merakla bekliyor. Düzenlemenin, kripto para piyasasına daha fazla güven ve istikrar kazandırması umuluyor.

  EA Sports™ College Football 25  geliyor işte ayrıntıları