S24 vs. İphone 15 iki amiral gemisini karşılaştırıyoruz
S24 vs. İphone 15 iki amiral gemisini karşılaştırıyoruz
  • Mart 1, 2024

S24 ve iPhone 15 arasındaki farklar özellikle ekran, kamera, pil, performans ve yazılım açısından göze çarpıyor. Hangisini satın almanın daha avantajlı olduğu sorusunun cevabı kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara bağlıdır.

Ekran

  • Samsung S24, 6,2 inç AMOLED ekrana sahip. Bu ekran QHD+ çözünürlük (3120 x 1440), 120 Hz yenileme hızı, HDR10+ desteği ve 2600 nit maksimum parlaklık sunuyor. Ayrıca LTPO 3.0 teknolojisi sayesinde ekranın yenileme hızı içeriğe ve kullanıma bağlı olarak 1 Hz ila 120 Hz arasında değişiyor. Bu da pil ömrünü uzatıyor.Samsung S24  ekran kavisli kenarlara, delikli kamera tasarımına ve ultrasonik parmak izi okuyucusuna sahip.S24
  • iPhone 15, 6,1 inç AMOLED ekrana sahiptir. Bu ekran FHD+ çözünürlük (2532 x 1170), 60 Hz yenileme hızı, HDR10 desteği ve 1200 nit maksimum parlaklık sunuyor. iPhone 15 ekranında düz kenarlar, çentikli kamera tasarımı ve Face ID yüz tanıma sistemi bulunuyor.

Ekran karşılaştırması

Samsung S24‘ün iPhone 15‘e göre daha büyük, daha yüksek çözünürlüklü, daha yüksek yenileme hızına sahip, daha parlak ve daha akıllı bir ekran sunduğu, iPhone 15‘in ekranının ise daha küçük, daha düşük çözünürlüklü, daha düşük yenileme hızına sahip, daha az parlak ve daha stabil olduğu söylenebilir. Ancak iPhone 15’in ekranı daha yüksek piksel yoğunluğuna (416ppi’ye kıyasla 460ppi) ve daha doğal renk kalibrasyonuna sahip. Face ID ayrıca parmak izi okuyucuya göre daha güvenli ve pratik bir kilitleme yöntemi sunuyor.

Hangi modelin ekran açısından daha iyi olduğu kullanıcı beklentilerine bağlı olabilir. Daha büyük, daha net, daha pürüzsüz ve daha parlak bir ekran istiyorlarsa, Samsung S24daha iyi olabilir. Daha küçük, daha doğal ve daha güvenli bir ekran istiyorsanız iPhone 15 daha iyi olabilir.

  Aktivision Call of Duty: Warzone Mobile Aktivision' 21 Martta erişime açıyor

 

Kamera

S24

  • Samsung S24‘ün arka tarafında üçlü kamera bulunuyor. Bunlar 50MP çözünürlüğünde ana kamera, 12MP çözünürlüğünde ultra geniş açılı kamera ve 10MP çözünürlüğünde telefoto kameradır.Samsung S24‘ün kameraları 8K video kaydı, 10x optik zoom, 100x dijital zoom, lazer otomatik odaklama, optik görüntü sabitleme, gece modu, portre Modu, Panorama Modu, Pro Modu, Ağır Çekim Modu, Hızlı Çekim Modu, AR Emoji, Tek Çekim, Yönetmen Görüntüsü vb. S24’ün ön kamerası 40 MP çözünürlüğe sahiptir ve 4K video çekebilir.S24
  • iPhone 15‘in arka tarafında çift kamera bulunuyor. iPhone 15 kameraları arasında 4K video kaydı, 2x optik yakınlaştırma, 12x dijital yakınlaştırma, rider otomatik odaklama, optik görüntü sabitleme, gece modu, portre modu, panorama modu, pro modu, ağır çekim Modu, Hızlı Hareket Modu, Hafıza ve Canlı Fotoğraf. iPhone 15’in ön kamerası 12 MP çözünürlüğe sahip ve 4K video çekebiliyor.
  • S24

Kamera karşılaştırması

 

Samsung S24, iPhone 15‘e göre daha fazla kameraya, daha yüksek kamera çözünürlüğüne, daha yüksek video çözünürlüğüne, daha fazla optik ve dijital yakınlaştırmaya, daha gelişmiş otomatik odaklamaya, daha fazla kamera moduna ve daha yüksek ön kamera çözünürlüğüne sahip. Ancak iPhone 15 kamerası daha iyi renk doğruluğu, dinamik aralık, düşük ışık performansı, portre efektleri ve video sabitleme özelliklerine sahip. Lidar sensörü de derinlik algılama ve artırılmış gerçeklik (AR) için daha kullanışlıdır.

Hangi modelin kamera avantajına sahip olduğu, kullanıcının fotoğrafçılık ve videografi alışkanlıklarına bağlı olabilir. Daha fazla kamera seçeneği, daha yüksek çözünürlük, daha fazla yakınlaştırma ve daha fazla kamera modu istiyorsanız, Samsung S24 daha iyi olabilir. Daha iyi renk, daha iyi parlaklık ve daha iyi görüntü sabitleme istiyorsanız iPhone 15 daha iyi olabilir.

Batarya

  • Samsung S24‘ün pil kapasitesi 4000 mAh’dir. pil 35 W hızlı şarjı, 15 W kablosuz şarjı ve 4,5 W ters kablosuz şarjı destekler. S24’ün pil ömrü ekran yenileme hızına, kullanım yoğunluğuna ve pil tasarruf moduna bağlı olarak değişebilir Pil tasarruf modu. Ortalama olarak, Samsung S24 pili tek bir şarjla bir gün dayanır.
  • iPhone 15, 3349 mAh kapasiteli bir pile sahiptir. Bu pil 25 W hızlı şarjı, 15 W kablosuz şarjı ve 7,5 W ters kablosuz şarjı destekler. iPhone 15 pil ömrü ekran parlaklığına, kullanım sıklığına ve pil tasarrufu moduna bağlı olarak değişebilir. Ortalama olarak, iPhone 15 pili tek bir şarjla ancak bir gün dayanabilir. Pil karşılaştırmasında Samsung S24, iPhone 15‘e göre daha büyük pil kapasitesine, daha fazla hızlı şarj gücüne ve daha fazla ters kablosuz şarj gücüne sahiptir.
  iOS 17.5 Güncellemesi yayınlandı işte gelen yenilikler