Snapdragon 8 Gen 4 ne zaman çıkacak?
Snapdragon 8 Gen 4 ne zaman çıkacak?
  • Şubat 29, 2024

Snapdragon 8 Gen 4 ne zaman çıkacak?
Snapdragon 8 Gen 4 özellikleri ne olacak?

Snapdragon 8 Gen 4 ne zaman çıkacak?

Snapdragon 8 Gen 4: Qualcomm’un amiral gemisi işlemcisi Qualcomm akıllı telefon pazarının en önemli şirketlerinden biri. Her yıl piyasaya sürdüğü amiral gemisi işlemcileriyle Qualcomm, Android dünyasının en güçlü ve verimli telefonlarından bazılarını üretiyor. Qualcomm’un en son amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3, Ekim 2023’te duyuruldu ve Galaxy S24, Xiaomi 14 ve OnePlus 13 gibi modellerde kullanılıyor. Snapdragon 8 Gen 3, 4 nm üretim sürecine sahip, Cortex-X2 ve Cortex-A710 çekirdekleri, Adreno 730 GPU ve Hexagon 801 NPU ile dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak Qualcomm bu işlemciden daha fazlasını üretmek için çabalamaya devam ediyor. Şirketin bir sonraki amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 4’ün Ekim 2024’te duyurulması bekleniyor.

 

Snapdragon 8 Gen 4, Qualcomm’un Snapdragon platformundaki en radikal yeniliklerden biri olacak. Bunun nedeni işlemcinin Qualcomm’un kendisi tarafından tasarlanan özel çekirdekler kullanması. Bu çekirdeklere Oryon adı veriliyor ve Oryon çekirdekleri Qualcomm’un 2021 yılında satın aldığı NUVIA’nın uzmanlığından faydalanacak; NUVIA, ARM tabanlı işlemciler konusunda uzmanlaşmış ve Apple’ın M serisi işlemcilerinin geliştirilmesinde rol oynamıştı. Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4′ü geliştirmek için NUVIA’nın teknolojisini ve ekibini bir araya getirdi.

Snapdragon 8 Gen 4 ne zaman çıkacak?

Snapdragon 8 Gen 4, TSMC’nin hem işlemci performansı hem de enerji verimliliği açısından önemli avantajlar sunan 3nm teknolojisine  sahip N3E üretim süreci ile üretildi. Snapdragon 8 Gen 4, iki Oryon Phoenix I çekirdeği ve altı Oryon Oryon Phoenix I yüksek performanslı çekirdek olarak görev yapar ve 4 GHz’e kadar frekansa ulaşabilir; Oryon Phoenix M orta performanslı çekirdek olarak görev yapar ve 2,5 GHz’e kadar frekansa ulaşabilir; ve Snapdragon 8 Gen 4 bir Adreno 740 GPU ve Hexagon 802 NPU da desteklenmektedir. Bu bileşenler grafik ve yapay zekâ hesaplamalarında yüksek performans sağlıyor.

Snapdragon 8 Gen 4, Geekbench 6’da 2.845 tek çekirdekli ve 10.628 çok çekirdekli puan alarak performans testlerinde de hünerini gösterdi ve önceki Snapdragon 8 Gen 3’e göre yaklaşık %46’lık bir iyileşme gösterdi. Ayrıca Snapdragon 8 Gen 4 Apple’ın 3.000 tek çekirdekli ve 11.000 çok çekirdekli puan alan M3 yonga setine zorlu bir rakip olacak. Bu da Snapdragon 8 Gen 4 ile Android ve iOS arasındaki performans farkını giderek kapatan Snapdragon 8 Gen 4 arasında çok az fark olduğunu gösteriyor.

  GeForce NOW 'a 16 Yeni Oyun Katılıyor!

Snapdragon 8 Gen 4 sadece performansıyla değil, sunduğu özelliklerle de öne çıkacak. İşlemci 5G bağlantısını destekliyor ve 10 Gbps’ye kadar indirme hızları sunan ve mmWave ve Sub-6 GHz bantlarını destekleyen Snapdragon X65 modem ile birlikte çalışıyor. Fi 6E, Bluetooth 5.3, USB 4.0, Quick Charge 6.0 ve Spectra 680 ISP teknolojileri. İşlemci ayrıca kamera, ekran, ses, güvenlik ve oyun gibi alanlarda gelişmiş özellikler sunacak.

Snapdragon 8 Gen 4, Ekim 2024’te düzenlenecek Snapdragon Zirvesi’nde tanıtılacak. Önceki yıllarda olduğu gibi bu etkinlik Hawaii’de düzenlenecek. Snapdragon 8 Gen 4’ün duyurulmasının ardından, bu işlemciye sahip ilk cep telefonları 2025’in başlarında satışa sunulacak. Bu telefonların Galaxy S25, Xiaomi 15 ve OnePlus 14 gibi modelleri içermesi bekleniyor. Snapdragon 8 Gen 4, Android dünyasındaki en güçlü işlemci için bir rakip olacak

 

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4 ile akıllı telefon pazarında yeni bir dönem başlatacak. Şirket, kendi tasarladığı Oryon çekirdeği ile performans ve verimlilikte büyük bir sıçrama yapacak. Snapdragon 8 Gen 4, Apple’ın M3 yonga setine benzer bir performans sunarak Android ve iOS arasındaki boşluğu kapatacak. Snapdragon 8 Gen 4 aynı zamanda 5G, Grafikler, yapay zeka, kameralar, ekranlar, ses, güvenlik ve oyun gibi alanlarda gelişmiş yeteneklere sahip olan Snapdragon 8 Gen 4, 2025 yılında piyasaya sürülecek telefonlarla birlikte Android dünyasının en güçlü işlemcisi olacak.

www.oyunmedyası.com