Xbox Game Pass Abonelik süresine kısıtlama geliyor
Xbox Game Pass Abonelik süresine kısıtlama geliyor
  • Nisan 13, 2024

Xbox Game Pass Türkiye’de Yeni Bir Döneme Giriyor: Abonelik süresine kısıtlama geliyor

Xbox Game Pass

Microsoft’un popüler oyun abonelik hizmeti Xbox Game Pass ile ilgili Türkiye’de önemli bir değişiklik yapıldı. Resmi açıklamalara göre, Türkiye başta olmak üzere toplam sekiz ülkede abonelik sürelerine 13 aylık bir sınırlama getirildi. Bu karar, diğer ülkelerdeki 36 aylık sınırın aksine, belirli pazar segmentlerindeki kullanıcı davranışlarını hedef alıyor.

Xbox Game Pass Abonelik Kısıtlamasının Sebepleri

Bu kısıtlamanın arkasında yatan sebeplerden biri, bazı oyuncuların daha uygun fiyatlı olduğu için Türkiye üzerinden abonelik satın alma eğiliminde olması ve Microsoft’un bu duruma kalıcı çözümler araması olarak gösteriliyor. Ayrıca, bu ülkelerdeki enflasyon maliyetlerinin artışının da bu kararda etkili olduğu düşünülüyor.

Uzun Vadeli Abonelikler ve Yeni Düzenlemeler

Xbox Game Pass’in temel planlarına getirilen bu kısıtlama, uzun vadeli abonelik satın almayı planlayanlar için kötü bir haber. Türkiye’de birçok oyuncu, Xbox’ın daha düşük seviyedeki aboneliklerini 36 ay süreyle satın alıp, daha sonra Xbox Game Pass Ultimate’e geçiş yaparak maliyet avantajı sağlıyordu. Yeni düzenleme ile bu yöntemin sona erdiği görülüyor.

Xbox Game Pass

Xbox Game Pass Ultimate ve Diğer Planlar

Xbox Game Pass Ultimate aboneleri bu kısıtlamadan etkilenmese de, Game Pass Core, Game Pass for Console ve PC Game Pass abonelikleri artık sadece 13 aya kadar satın alınabilecek. Oyun fiyatlarının arttığı bu dönemde, Xbox Game Pass’in oyuncular için cazibesini koruyup koruyamayacağı merak konusu.

Microsoft’un Kararının Arkasındaki Nedenler

Microsoft’un bu kararı almasının birçok sebebi olabilir. Farklı ülkelerden kullanıcıların Türkiye fiyatlandırmasını kullanarak abonelik satın aldıkları iddiaları, Microsoft’un yerel fiyatlandırmaya dayalı bir karar almış olabileceğini düşündürüyor.

  Otopilot Modunda Uyuyan Tesla Sürücüsü 40 Kilometre Sonra Polis Tarafından Durduruldu